המחרטות של פעם – המחרטה של היום

המחרטה היא מכונה חשובה ביותר שמשתמשים בה לשלל עבודות עץ ומתכת. מחרטות היו בשימוש כבר בתקופת מצריים העתיקה ואף קוראים למחרטה "אם כלי העבודה". ללא ספק המחרטה של היום שונה לחלוטין ביעילות שלה מהמחרטות של פעם למרות שעיקרון הפעולה הבסיסית נשאר זהה. במאמר זה תקראו על כל מה שצריך לדעת על מחרטה לעץ או מחרטה למתכת. 

 

מה זה בכלל מחרטה?

מחרטה היא מכונה אשר מבצעת פעולה די פשוטה של סיבובים. המחרטה משמשת לעיבוד שבבי (תהליך שבו הופכים חומר גלם למוצר סופי) של עץ ומתכת. החריטה מתבצעת על ידי חיבור חומר הגלם לציר ולאחר מכן סיבוב שלו במהירות גבוהה והורדת החלקים המיותרים בעזרת סכין חריטה. המחרטות נמצאות בשימוש נרחב בעבודות עץ ומתכת.

 

המחרטות של פעם וההתפתחות שלהן

המחרטה היא כלי עבודה עתיק שהיה בשימוש כבר יותר מ-3000 שנה במצרים העתיקה. השימוש שלה היה נפוץ גם ביוון אשור. כאשר הרומאים למדו על המחרטה הם פיתחו אותה עוד יותר והפכו את השימוש בה לקל יותר. בתקופת ימי הביניים השימוש במחרטות התפשט ברחבי אירופה. המחרטה זכתה לפופולריות רבה בתקופת המהפכה התעשייתית, כאשר השימוש במחרטה היה כמעט ובכל הענפים. רק לאחר פיתוח האלקטרוניקה הופיעו המחרטות האוטומטיות.

 

המחרטה הראשונה

המחרטה הראשונה הייתה פשוטה ביותר והשימוש בה היה מצריך שני אנשים. אדם אחד היה צריך צריך לסובב את חתיכת העץ בעזרת חבל והאדם השני היה מסיר חלקים מיותרים ומעצב את העץ בעזרת כלי חד. הרומאים שיפרו את המחרטה הזו והפכו את סיבוב חומר הגלם לפשוט יותר. בתקופות מאוחרות יותר הוסיפו למחרטה דוושה כדי לסובב את הציר שעליו היה מחובר חומר הגלם.

בזמן המהפכה התעשייתית  חיברו מנועי קיטור למחרטות כדי להגביר את מהירות הסיבובים, מה שגרם לעבודה מהירה ופשוטה יותר. לאחר שנות ה-50 של המאה הקודמת נעשו עיצובים חדשים ורבים ששיפרו את היעילות והדיוק שלהן. כיום יש מחרטה לעץ ומחרטה למתכת אשר מחוברות למחשב ופועלות בצורה אוטונומית ומדיוקת ביותר.

 

המחרטה של היום

כמו בכל התחומים גם עולם התעשייה ובתי החרושת עברו שלבי התפתחות כדי להפוך ליעילים יותר וכדי שהעבודה תתבצע בצורה מהירה יותר כדי שתחסוך משאבים יקרים רבים ליצרן. היעילות של בתי החרושת למינהן ללא ספוק היא תוצאה של התפתחות טכנולוגית ושידרוג של כלי העבודה.

כמו שכבר הסברנו המחרטה עברה דרך ארוכה עד שהגיעה לימינו. בעלי המקצוע הראשונים עשו את העבודה בצורה ידנית, ולכן איכות המוצר הסופי הייתה תלוי במיומנותו. כיום המחרטה היא כלי עבודה אוטומטי ואף ממוחשב, שהפך את העבודה למדיוקת ומהירה יותר. במחרטות משתמשים במגוון רחב של תחומי התעשייה והייצור.

 

מחרטה למתכת

מחרטה לברזל ומחרטה למתכת אפשר למצוא במפעלי ייצור של רכבים. משתמשים במחרטה כדי לייצר חלקים שונים של הרכב. אם אתם חושבים שמחרטה לעץ משתמשים רק כדי לחרוט שמות על חלקים מעץ, תחשבו שנית.

 

לסיכום

מחרטות משמשות ככלי עבודה מאוד חשוב והכרחי בתחומי תעשייה שונים והשימוש בה הפך לחובה. המחרטה של היום מחוברת למחשב שלתוכו מזינים את המידע והפקודות הנדרשות – את השאר המחשב והמחרטה עושים. המחרטה חוסכת זמן וכסף רב עבור היצרן ומספקת מוצר סופי מושלם. בנוסף המחרטה לא דורשת מיומנות אנושית כדי לבצע את הפעולות שלה ולייצר את המוצר בדיוק של מילימטרים.

מחרטה-ישנה
שולחן נגרים

שולחן נגרים כמסורת

יש מקומות בעולם אשר שולחן נגרים אצלהם הוא סוג של אומנות, פריט שהוא בעצם סמל של מנהג או שיטת עבודה בתחום הנגרות. בישראל בתחום הנגרות

למאמר »

שירותי לקוחות

לקבלת ייעוץ והכוונה אודות רכישה חכמה אנו מזמינים אתכם להעזר בנציג וואצאפ