מנואלה – מידע כללי אודות השימוש בו

הטכנולוגיה של מנואלה ידנית קיימת כבר אלפי שנים. עוד בסין העתיקה, בתקופת שושלת האן השתמשו בטכנולוגיה זו כדי לסובב משי וטקסטילים אחרים. המנואלה מורכבת מידית המחוברת לפיר, אשר מאפשר להפוך תנועה מעגלית של המוט לתנועה סיבובית. כיום משתמשים במנואלה במגוון רחב של תעשייה וייצור. המנואלה מאפשרת לעובד יחיד להפוך את ציר המכונה בקלות על ידי המרת תנועה מעגלית סיבובית.

מנואלה הוא דבר פשוט המורכב ממספר חלקים בסיסיים. יש מוט מכני (ידית) המחובר לפיר שאורכו ארוך יותר בזווית ישרה. בקצה הפיר יש את החיבור, הידוע גם בשם חרוט, אשר אחראי על המרת התנועה המעגלית לסיבובית או הדדית.  לרוב מנואלה מיוצרת ממתכת או מפלסטיק, בהתאם לעבודה שעבורה הוא מיועד.

צורת הפעלה

ידית מנואלה מופעלת בצורה ידנית. לרוב יש צורך בסיבוב של המוט עם היד, כלומר אחיזה בידית כדי לסובב אותו בצורה מעגלית. עם זאת, יש גם סוגים של מנואלה המופעלות בעזרת הרגליים. במקרה כזה המוט הוא בעצם דוושה שצריך ללחוץ כלפי מטה עם רגל אחת או שתיהן, וזה מה שיוצר התנועה המעגלית בסוף.

 

שימושים של מנואלה

כעבור אלפי שנים גם בעולם המודרני עדיין יש שימושים רבים למנואלה. מכונות ייצור רבות מכילות לעיתים קרובות ידית מנואלה . בתעשיית הייצור חשוב מאוד הדיוק ולכן ניתן להשתמש במנואלה לביצוע ההתאמות הדרושות למחרטות למשל ומכונות רבות אחרות. אם מכונה אינה מותאמת כראוי היא עלולה להיכשל בייצור חפצים והחומרים השונים.

 

מנואלה על עגלות משא

במקרים רבים אפשר למצוא מנואלה מורכבת גם על עגלות משא ואפילו נגררים, לדוגמא ניתן להעלות סירה לנגרר בעזרת מנואלה. חבל או שרשרת מחוברת למנואלה ולחלק הקדמי או האחורי של הסירה ובאמצעות סיבוב הידית ניתן להוציא את הסירה מהמים ישירות לנגרר. במקרה כזה המנואלה חשובה למים ולכן בדרך כלל מנואלה המיועדת עבור עבודות אלה מיוצרות מחומרים שלא מחלידים כמו אלומיניום.

 

בנוסף ולסיכום

בנוסף באמצעות מנואלה ניתן לכוונן חלונות וגם תריסים. במקרים רבים אפשר לראות שכבר בזמן הבנייה מתקינים מערכת של חלונות ותריסים עם מנואלה. סיבוב ידית המנואלה יפתח או יסגור את החלון, או שהוא יוריד או יעלה את התריסים. במקרה כזה, הידית של המנואלה מיוצרת בדרך כלל מפלסטיק בגלל שהחומר קל ועמיד לאורך זמן.

מנואלה

 

לקטגוריות נוספות: מסור סרט לברזל FEMI | מסור גרונג

שולחן נגרים

שולחן נגרים כמסורת

יש מקומות בעולם אשר שולחן נגרים אצלהם הוא סוג של אומנות, פריט שהוא בעצם סמל של מנהג או שיטת עבודה בתחום הנגרות. בישראל בתחום הנגרות

למאמר »

שירותי לקוחות

לקבלת ייעוץ והכוונה אודות רכישה חכמה אנו מזמינים אתכם להעזר בנציג וואצאפ